درباره ویولن

درباره ویولن : violin، نام مستعار کمانچه، ساز موسیقی زهی آرشه‌ای که در دوران رنسانس از سازهای کمان‌دار قبلی تکامل یافت: کمانچه قرون وسطایی. شاخه ایتالیایی قرن شانزدهمی آن، لیرا دا براکیو. و ربک ویولن احتمالا شناخته شده ترین و پرفروش ترین ساز موسیقی در جهان است.

بیشتر ویولن ها دارای بدنه چوبی توخالی هستند. ویولن معمولاً دارای چهار سیم است (بعضی می توانند پنج سیم داشته باشند) که معمولاً در یک پنجم کامل با نت های G3، D4، A4، E5 کوک می شوند. و بیشتر با کشیدن یک کمان یا آرشه از روی سیم های آن نواخته می شود. همچنین می توان آن را با تحریک سیم ها توسط انگشتان (پیتزیکاتو) و در موارد تخصصی با ضربه زدن به سیم ها با طرف چوبی آرشه (کول لگنو) نواخت.

ویولن سازهای مهمی در طیف وسیعی از ژانرهای موسیقی هستند. آنها در سنت کلاسیک غربی، چه در گروه ها (از موسیقی مجلسی تا ارکستر) و چه به عنوان سازهای انفرادی، برجسته ترین هستند. ویولن ها همچنین در بسیاری از انواع موسیقی فولکلور از جمله موسیقی کانتری، موسیقی بلوگرس و در موسیقی جاز مهم اند. ویولن‌های برقی با بدنه‌های جامد و پیکاپ‌های پیزوالکتریک در برخی از اشکال موسیقی راک و فیوژن جاز استفاده می‌شوند و پیکاپ‌ها به تقویت‌کننده‌های ساز و بلندگوها برای تولید صدا متصل می‌شوند. ویولن در بسیاری از فرهنگ‌های موسیقی غیرغربی از جمله موسیقی هندی و موسیقی ایرانی گنجانده شده است. نام کمانچه اغلب بدون توجه به نوع موسیقی پخش شده روی آن استفاده می شود.

برای مشاوره و خرید ساز ویولن 09120084686

ویولن نوازان و مجموعه داران به ویژه سازهای تاریخی خوب ساخته شده توسط خانواده های Stradivari، Guarneri، Guadagnini و Amati از قرن شانزدهم تا هجدهم در Brescia و Cremona (ایتالیا) و توسط Jacob Stainer در اتریش را ارزشمند می دانند. با توجه به شهرت آنها، کیفیت صدای آنها تلاش برای توضیح یا برابری آن را به چالش کشیده است، اگرچه این باور مورد مناقشه است. تعداد زیادی از سازها از دست سازندگان کمتر معروف و همچنین تعداد بیشتری از “ویولن های تجاری” تجاری تولید انبوه که از صنایع کلبه در مکان هایی مانند ساکسونی، بوهمیا و میرکورت به دست آمده اند. بسیاری از این ابزارهای تجاری قبلاً توسط سیرز، روباک و شرکت و سایر تجار انبوه فروخته می شد.

در واقع اولین سازهای زهی عمدتاً زهی بودند (مثلاً لیر یونانی). سازهای دو سیم آرشه دار، نواخته شده به صورت عمودی و زهی و آرشه دار با موی اسب، ممکن است در فرهنگ های سوارکاری عشایری آسیای مرکزی به شکلی نزدیک به مورین هور مغولی امروزی و کوبیز قزاقستانی سرچشمه گرفته باشد. انواع مشابه و انواع آن احتمالا در امتداد مسیرهای تجاری شرق به غرب از آسیا به خاورمیانه، و امپراتوری بیزانس منتشر شده است.

نیای مستقیم همه سازهای کمانچه ای اروپایی، رباب عربی (ربابة) است که در قرن نهم به لیرا بیزانسی و بعداً به ربک اروپایی تبدیل شد. اولین سازندگان ویولن احتمالاً از تحولات مختلف لیرا بیزانسی وام گرفته اند. اینها عبارتند از vielle (همچنین به عنوان fidel یا viuola شناخته می شود) و لیرا دا براکیو. ویولن به شکل امروزی در اوایل قرن شانزدهم در شمال ایتالیا پدیدار شد.

اولین تصاویر ویولن ها، البته با سه سیم، در حدود سال 1530 در شمال ایتالیا دیده شده است، تقریباً همزمان با مشاهده کلمات “ویولون” و “ویولون” در اسناد ایتالیایی و فرانسوی. یکی از اولین توصیفات صریح این ساز، از جمله کوک آن، از موزیکال Epitome اثر Jambe de Fer است که در سال 1556 در لیون منتشر شد. در این زمان، ویولن در سراسر اروپا گسترش یافته بود.

اجزای ساز ویولن

آرشه: یا کمان ترکه‌ای چوبی است که رشته‌های موی دم اسب در طول آن کشیده شده و به دو سر آن ثابت شده‌است.

جعبه طنینی (جعبه رِزونانس): جعبه‌ای است که از سه بخش صفحه روئی، صفحه زیرین و زوارهای دور تشکیل شده‌است. در این ساز گریف از جنس آبنوس (به دلیل ضریب تراکم در نتیجه استقامت بالا) خرک از جنس چوب افرا و سیم گیر از سه چوب مختلف (Boxwood, Rosewood, Ebony) می‌باشد.

دسته یا گردن: در واقع دنباله چوب آبنوس تکیه سیم هاست که محل انگشت‌گذاری نوازنده در قسمت بالای آن قرار دارد. نوازنده ویولن قادر است در تمام طول چوب آبنوس انگشت‌گذاری کند.انتهای دسته به جعبه کوچکی (جعبه کوک) ختم می‌شود که سیم‌ها در درون آن به دور گوشی‌های کوک پیچیده می‌شوند.

خرک: پلی‌ست بین سیم‌ها و جعبه طنینی. نقش خرک تقسیم راه سیم‌ها، نگه داشتن سیم‌ها با ارتفاع خاص برای عبور بر روی جعبه طنینی و انتقال ارتعاشات سیم‌ها به جعبه طنینی. در داخل جعبه طنینی استوانه چوبی کوچکی قرار دارد (تقریباً در زیر محلی که خرک قرار دارد)، که نقش آن انتقال ارتعاشات به صفحه زیرین ساز و مانعی در جهت عدم شکسته شدن صفحه روئی ساز از فشار سیم‌ها و خرک است.

گریف: از آبنوس ساخته شده و در طول دسته ویولن چسبیده‌است و تا میانهٔ جعبهٔ ساز ادامه دارد. گریف بخشی است که نوازنده با انگشت خود سیم را به آن می‌چسباند و به این ترتیب طول سیم را کوتاه می‌کند و نت‌های مختلف را می‌نوازد.

سیم گیر: از آبنوس، باکسوود یا رُزوود ساخته شده و در فاصله اندکی از خرک تا آخر تنه ویولن کشیده شده‌است. با زهی تنیده از جنس روده، نایلون، رشته‌های منعطف فلزی یا الیاف کربن ساخته می‌شود و به دکمه‌ای که در قسمت پائین جدار تعبیه شده بند می‌شود.

سیم‌ها: سیم‌ها از جعبه کوچک سر ساز آغاز شده در طول چوب آبنوس تکیه‌گاه سیم‌ها ادامه یافته، از روی خرک عبور کرده و در سیم‌گیر مهار می‌شوند.

انواع اصلی سیم‌ها:

سیم‌های زه (Gut) فلزی (Steel) مرکب مصنوعی (Synthetic)

آموزش ویولن در آموزشگاه موسیقی نوای دانش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا