آموزش ساز فلوت در آموزشگاه موسیقی نوای دانش

قبل از پرداختن آموزش ساز فلوت در آموزشگاه موسیقی نوای دانش باید بگوییم فلوت عضوی از خانواده آلات موسیقی در گروه بادی چوبی است. مانند تمام سازهای بادی چوبی، فلوت ها ساز ذهی هستند و با ستونی از هوای ارتعاشی صدا تولید می کنند. بر خلاف سازهای بادی چوبی و نی، فلوت زمانی که هوای نوازنده در یک دهانه جریان می یابد، صدا تولید می کند. فلوت ها سازهای ذهی لبه دار هستند. به نوازنده ای که فلوت می نوازد فلوت نواز می گویند.

تاریخچه ساز فلوت

فلوت‌های پارینه سنگی با سوراخ‌های حفره‌ای دستی، قدیمی‌ترین آلات موسیقی قابل شناسایی هستند. تعدادی فلوت مربوط به حدود 53000 تا 45000 سال پیش در مناطقی از آلمان امروزی یافت شده است که نشان دهنده یک سنت موسیقی توسعه یافته از اولین دوره حضور انسان مدرن در اروپا است. در حالی که قدیمی ترین فلوت های شناخته شده در حال حاضر در اروپا یافت شده است، آسیا نیز سابقه طولانی در ساخت این ساز دارد. یک فلوت استخوانی قابل نواخت که در چین کشف شده است مربوط به حدود 9000 سال پیش است. قاره آمریکا همچنین دارای فرهنگ فلوت باستانی بود، با سازهایی که در کارال، پرو، قدمت 5000 سال پیش یافت شد و در لابرادور قدمت تقریباً 7500 سال پیش.

فلوت بامبو به ویژه در چین و هند سابقه طولانی دارد. فلوت ها در اسناد تاریخی و آثار هنری که از سلسله ژو شروع می شود، کشف شده است. قدیمی‌ترین منابع مکتوب نشان می‌دهد که چینی‌ها از کوان (یک ساز نی) و هسیو (یا شیائو، فلوتی که اغلب از بامبو است) استفاده می‌کردند.

قدیمی ترین نوع این سازرا می توان (نی لبک) نامید که هنگام دمبدن در ان، صدا از لبه انتها خارج می شود. اکنون فلوت را افقی نگه می دارند و از پهلو در آن می دمند. این ساز در حدود قرن دوازده از مشرق زمین به اروپا راه یافت و بیشتر در ارکسترهای نظامی به کار می رفت و در اواسط قرن هفده توسط یک خانواده فرانسوی موسوم به(هوتتره) صورت گرفت.

همچنین عملکرد اساسی و برجسته تئوبالد بوهم در مونیخ، در سه سال اولیه قرن نوزده، در این زمینه بسیار مهم بود. فلوت بوهم که ازچوب یا فلزساخته شده است، با اندکی تغییر، همان فلوتی است که امروزه در ارکستر سمفونیک اکثر نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد. طول فلوت تقریبا ۶۶ سانتی متر و قطر آن۵/۲ سانتی متر است. فلوت عموما از چوب یا فلز سفید ساخته می شود و گاه از فلزاتی مانند نقره یا طلا نیز در ساخت آن استفاده می کنند.

انواع ساز فلوت

فلوت چینی:

چین را می‌توان یکی از قدیمیترین کشورها در نواختن آلات موسیقی بویژه فلوت دانست. در چین فلوتهای مختلفی وجود دارد از جمله: ۱- Dizi: یکی از آلات اصلی موسیقی در چین است. علاوه بر این که از آن در موسیقی سنتی، اپرا و ارکستر استفاده می‌شود، به کشورهای غربی نیز راه پیدا کرده است. نواختن آن به صورت اریب می‌باشد. به طور عمده از چوب بامبو (خیزران) ساخته می‌شود و صدای بسیار زیبایی دارد. ۲- Xiao: سازی بسیار قدیمی می‌باشد. نواختن آن به صورت عمودی و جنس آن نیز از خیزران تیره رنگ است. ۳- Paixiao 4- Koudi: از جنس خیزران و بسیار کوچک و نازک می‌باشد. در سال ۱۹۷۱ توسط یکی از اساتید فلوت Dizi اختراع شد.

فلوت هندی  (Bansuri) :

این نوع فلوت در کشورهای هند و پاکستان نواخته می‌شود. از چوب خیزران ساخته شده و بر روی آن ۶ یا ۷ سوراخ وجود دارد. نواختن آن نیز به صورت اریب می‌باشد.

اوکارینا  (Ocarina) :

یکی از قدیمیترین سازهای موسیقی در جهان می‌باشد. ۱۲۰۰۰ سال قدمت! گذشته آن به چین برمی گردد ولی به مرور زمان به اروپا نیز راه پیدا می‌کند. نحوه صدا دهی آن تقریباً شبیه به فلوت ریکوردر می‌باشد. جنس آن معمولاً از سفال است ولی با پلاستیک، چوب، شیشه و فلز نیز ساخته می‌شود. تعداد سوراخهای آن هم ۴ تا ۱۳ عدد می‌باشد. صدای آن نیز بسیار زیباست. می‌توانید به کاست اوکارینا از آقای Diego Modena گوش کنید.

فلوت کلید دار:

نام اصلی این فلوت،Boehm  است که نام سازنده آلمانی آن است و امروزه متداول ترین نوع فلوت در دنیا می باشد. نام دیگر آن نیزModern Flute  یا Concert flute است. جنس این نوع فلوت برای افراد مبتدی از مس و روی با روکش نیکل یا نقره و در سطح حرفه ای جنس فلز نیز از نقره می باشد. فلوت های ویژه هم با روکش پلاتینیوم یا طلا با قیمت بسیار بالا ( چندین هزار دلار ) ساخته می شوند. طول آن تقریبا 67 cm و وزن آن 400 – 600 گرم است. همچنین برای ساختن آن بیش از 150 قطعه لازم است. از جمله کلیدها، فنرها،پیچ ها، میله های نگهدارنده، غلطک ها و … .

فلوت یک لوله مسدود است که از سه قسمت تشکیل می شود:

سر head : محل دمیدن نوازنده بر روی این قسمت قراردارد که یک سر آن نیزمسدود است.

بدن  body: این قسمت طول نسبتا زیادی دارد که سوراخ هایی روی آن ایجاد شده اند و این سوراخ ها با سوراخ گیرپوشانده شده اند.

پایه foot : این قسمت بعدها به فلوت اضافه شده است و دو نیم پرده به وسعت آن اضافه می کند.

گام اول برای شروع آموزش ساز فلوت چیست؟

در گام اول، تهیه فلوت نکته مهمی است که باید زیر نظر یک کارشناس زبده موسیقی انجام شود.پس از تهیه یک ساز با کیفیت، می توان از طریق آموزش ساز فلوت در آموزشگاه موسیقی نوای دانش آغاز کرد. در کنار آن، استاد مربوطه، کتاب و لوازم مورد نیاز را به شما معرفی خواهد کرد.

برای آموزش فلوت از چه روشی استفاده می شود؟

در ابتدای آموزش، ساختار کلی ساز و قسمتهای مختلف آن را شرح داده میشود و با کتب مقدماتی کار را آغاز میکنیم و به تدریج در تدریس پیش می رود تا پس از اتمام کتب مقدماتی، به سراغ کتاب های پیشرفته تر و همچنین سبک های مختلف نوازندگی فلوت برود.

دوره آموزش ساز فلوت در آموزشگاه موسیقی نوای دانش

• آشنایی با فلوت و مکانیزم آن
• انگشت گذاری صحیح روی ساز
• دمیدن و نفس گیری 
• نحوه اسمبل کردن ساز
• نحوه دست گرفتن ساز
• روش تمیز کردن ساز
• روش انگشت گذاری نت ها
• آموزش علامت لگاتو یا خط اتصال

در این دوره به زبان ساده و قابل فهم ابتدا به معرفی مکانیزم فلوت کلیدی و نحوه دمیدن و نفس گیری خواهیم پرداخت و در ادامه نحوه انگشت گذاری و اجرای نت های موسیقی را بیان می کنیم. پس از این دوره شما می توانید با انجام تمرینات مداوم به سطح قابل قبولی در نوازندگی فلوت کلیدی برسید. این دوره در سطح مبتدی می باشد و اصول و مباحث مقدماتی را در آن بیان می کنیم که برای شروع یادگیری نوازندگی با فلوت کلیدی بسیار مناسب است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا