درباره پیانوی آکوستیک

درباره پیانوی آکوستیک گرند و ایستاده می توان گفت صدای اصلی و تجربه نوازندگی که قرن ها موسیقی غربی را شکل داده است. همانطور که بازی می کنید، می توانید حس کنید که نت ها از طریق انگشتان خود و در اطراف اتاق طنین انداز می شوند. این صدای “آکوستیک” با قطعات کاملاً فیزیکی ایجاد می شود، بنابراین هیچ الکترونیکی، نمونه برداری یا بلندگوی درگیر نیست.

نقطه ضعف پیانوهای آکوستیک این است که تا حد زیادی گران ترین گزینه هستند و هزینه آن به خرید محدود نمی شود. جابجایی پیانو پرهزینه است و نیاز به نگهداری دارد. قطعات پیانو با تغییرات کوچک در رطوبت یا دما واکنش نشان می دهند، بنابراین پیانوهای آکوستیک به تنظیم منظم نیاز دارند. این همچنین به این معنی است که باید محل قرار دادن پیانوی آکوستیک را در نظر بگیرید. آنها را نمی توان در شرایط مرطوب یا خیلی نزدیک به رادیاتور نگه داشت، زیرا می توانند به راحتی خشک شوند و از حالت اولیه خارج شوند.

پیانوهای با کیفیت بالا ارزش خود را به خوبی حفظ می کنند، بنابراین ممکن است آن را به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید. از طرف دیگر باید مراقب پیانوهای ارزان قیمت و مستعمل باشید، زیرا ممکن است اسیب دیده باشند و تعمیر آن گران است. شما همیشه باید قبل از خرید هر ساز از یک فرد متخصص نظر بگیرید، اما این به ویژه برای پیانوهای دست دوم بسیار مهم است. همچنین، اگر روی یک پیانو آکوستیک تنظیم شده‌اید اما مطمئن نیستید که می‌خواهید در درازمدت یاد بگیرید، طیف وسیعی از گزینه‌های آنلاین برای اجاره پیانو یا استخدام اتاق تمرین با پیانو وجود دارد.

پیانوهای آکوستیک به دو صورت پیانوهای گرند و پیانوهای ایستاده موجود هستند.

داخل پیانو آکوستیک شامل سیم، چکش و دمپر است. سبک اکشن پیانو مورد استفاده در پیانوهای امروزی برای اولین بار بیش از 300 سال پیش در سال 1709 اختراع شد!

پیانوهای آکوستیک به دو صورت پیانوهای گرند و پیانوهای ایستاده موجود هستند.

فیزیک یک پیانو آکوستیک

فشار دادن یک کلید، چکشی را به حرکت در می آورد که با یک سیم برخورد می کند و صدای آشنای پیانو را ایجاد می کند. مکانیزم چکش به کلید وزنی در برابر انگشت می دهد (صفحه کلیدهای “Hammer action” این حس لمس را تقلید می کنند). ارتعاش سیم ها به هوای اطراف آنها در داخل ساز پخش می شود. این باعث ایجاد طنین هایی می شود که به اطراف بدنه پیانو می پرند و از سوراخ هایی که به دقت طراحی شده اند در بدنه پیانو فرار می کنند.

در حالی که این امر بازسازی کامل حس نواختن پیانو آکوستیک با استفاده از نمونه ها یا سینت سایزرها را دشوار می کند، فناوری به سرعت در حال پیشرفت است. پیانوهای دیجیتال مدرن در شبیه سازی تمام عناصر فیزیکی صدا – حتی نویز دمپرها که سیم ها را قطع یا رها می کنند – عالی هستند. یک ساز دیجیتال خوب می تواند حتی بهتر از یک پیانوی آکوستیک پایین رده صدا و حس بهتری داشته باشد.

پیانوی گرند

این پیانوی نمادین، بلند، کم و منحنی است که ممکن است در کنسرت ها یا ویدیوهای پیانیست های معروف کلاسیک دیده باشید. رشته ها صاف قرار دارند و به صورت افقی پیچیده می شوند و شکل مشخصی به پوشش می دهند. این بدان معنی است که چکش برای عقب افتادن از ریسمان فقط به نیروی جاذبه نیاز دارد، بنابراین کلید با حسی کاملا طبیعی به انگشتان فشار می آورد. محدوده دینامیکی بالا صدایی غنی می دهد که چه آرام و چه بلند، در اتاق نشیمن یا سالن کنسرت بزرگ صدا می دهد.

پیانوی گرند نمادین در سراسر جهان قابل تشخیص است. اولین پیانوها که در ابتدا نمادی از ثروت و موقعیت محسوب می‌شدند تقریباً منحصراً برای خانواده‌های سلطنتی اروپایی تولید شدند.

پیانوی ایستاده یا دیواری

این همان پیانوی مستطیلی و بلندی است که وقتی به یک سالن غرب وحشی یا یک گروه بلوز در یک بار فکر می کنید به ذهنتان خطور می کند. کیفیت صدا مشابه است، اما از آنجایی که سیم ها به صورت عمودی پیچیده می شوند، عمل چکش به فنر نیاز دارد که دامنه دینامیکی و احساس را کمی کاهش می دهد. در حالی که کمی کمتر چشمگیر هستند، فضای کف کوچکتر و پشت مربع آنها را راحت تر می کند، زیرا می توان آنها را در مقابل دیوار قرار داد.

پیانوهای عمودی هم در هزینه و هم در فضای شما صرفه جویی می کنند، بدون اینکه افت زیادی در کیفیت صدا یا تجربه نواختن داشته باشید.

محدوده دینامیکی پیانو چیست و چرا اهمیت دارد؟

این محدوده صدایی است که هنگام فشار دادن کلیدها در دسترس شماست. محدوده دینامیکی پایین شما را مجبور می‌کند یا کلیدها را ضربه بزنید یا به سختی نت‌ها را بشنوید. محدوده دینامیکی بالا اجازه می دهد تا انتقال صاف بین صدای بلند، بی صدا و هر چیزی در بین آن انجام شود. کنترل خوب محدوده دینامیکی به شما امکان می دهد با اشتیاق و احساسات واقعی بازی کنید.

“سونات مهتاب” بتهوون را در نظر بگیرید. هنگامی که به خوبی نواخته می شود، تفاوت های ظریفی بین نت های ظریف و قدرتمند در سراسر قطعه وجود دارد. بهترین بازیکنان کنترل خوبی بر دامنه دینامیکی خود دارند، حتی می توانند در حین پخش چندین نت به طور همزمان، پویا را تغییر دهند.

لوازم جانبی دیگر پیانوی گرند

نیمکت/چارپایه: نوازندگان کیبورد را که ایستاده می بینید فراموش کنید. به عنوان یک نوازنده پیانو، بهتر است پشت پیانو بنشینید و یک نیمکت یا چهارپایه در ارتفاع مناسب ضروری است. مدفوع بزرگ‌تر و سنگین‌تر برای مدت طولانی‌تری راحت می‌ماند، اما معمولاً گران‌تر است. اطمینان حاصل کنید که قابل تنظیم است تا بتوانید ارتفاع را به گونه ای تنظیم کنید که وضعیت و وضعیت نشستن صحیح را فراهم کند. برای اطلاعات بیشتر به فصل 3 – تکنیک صحیح پیانو مراجعه کنید.

مترونوم (اختیاری): مترونوم یک صدای قابل شنیدن (معمولاً یک کلیک یا یک بوق) ارائه می دهد تا شما را با سرعت (سرعت) تنظیم شده توسط شما در زمان خود نگه دارد. شما لزوماً به یکی نیاز ندارید، اما اگر متوجه شدید که سرعت خود را کم یا افزایش می‌دهید، می‌تواند در ابتدا کمک کند. مراقب باشید که عادت نکنید همیشه به یک شمارش گوش دهید، زیرا اغلب نگه داشتن زمان بدون آن را دشوارتر می کند. بیشتر کیبوردها و پیانوهای دیجیتال مترونوم داخلی دارند، اما اگر به دنبال یک پیانو آکوستیک هستید و به آن نیاز دارید، برنامه های زیادی به صورت آنلاین در دسترس هستند که اکثر آنها رایگان هستند.

راهنمای خرید پیانوی آکوستیک گرند و ایستاده

چیزهای زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارد و گزینه ها می توانند گیج کننده باشند، به خصوص اگر مبتدی در تمام اصطلاحات باشید. نگران نباشید، وقتی یاد بگیرید همه چیز منطقی خواهد بود. فقط سوالات زیر را از خود بپرسید و از جدول زیر برای کمک به تصمیم گیری استفاده کنید:

انتظارات من از صدا، حس و محدوده دینامیکی چیست؟

بودجه من چقدر است؟

آیا می خواهم صداهای دیگری (مانند ارگ، پیانو الکتریک، تار) را بنوازم؟

چقدر فضا دارم؟

آیا می خواهم سازم را برای نواختن به جای دیگری به جز خانه ببرم؟

آیا حاضرم سالانه 100 تا 300 دلار (90 تا 250 یورو) برای نگهداری ساز هزینه کنم؟

چه زمانی از روز می خواهم بازی کنم / آیا همسایه هایم را اذیت خواهم کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا